Nacházíte se zde: Úvod Aktuality a hlášení Informace pro občany Hostěnic - koronavirus ke dni 31.3.2020

Informace pro občany Hostěnic - koronavirus ke dni 31.3.2020

Informace  pro občany Hostěnic

V souvislosti s vyhlášením nouzového stavu pro území České republiky na základě epidemie koronaviru platí pro občany ČR mimo jiné:

  1. uzavření všech obchodů s výjimkou prodejen potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic a některých dalších. Zakazuje se také provoz restaurací. Toto mimořádné opatření bylo prodlouženo do 11.4.2020 do 6:00 hod.
  2. dále platí zákaz volného pohybu osob na území České republiky s výjimkou cest do zaměstnání, do zdravotnických zařízení, za rodinou a dalších nezbytných cest. Toto mimořádné opatření bylo prodlouženo do 11.4.2020 do 6:00 hod. Od 24.3.2020 je nařízeno pobývat na veřejně dostupných místech nejvýše v počtu 2 osob, s výjimkou členů domácnosti, výkonu povolání, podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti, účasti na pohřbu, a zachovávat při kontaktu s ostatními osobami odstup minimálně dva metry.
  3. od 31.3.2020 platí zákaz pohybu a pobytu na všech místech mimo bydliště, bez ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa) jako je respirátor, rouška, ústenka, šátek, šál nebo jiné prostředky, které brání šíření kapének, a to s výjimkou:  dětí do dvou let věku a řidičů motorových vozidel, jsou-li sami v uzavřeném vozidle.
  4. od 28.3.2020 platí zákaz návštěv pacientů v zdravotnických zařízeních, ve kterých se poskytuje lůžková péče, s výjimkou: nezletilých pacientů, pacientů s omezenou svéprávností, pacientů v hospicech a dalších pacientů v terminálním stádiu nevyléčitelného onemocnění. Dále platí zákaz přítomnosti třetích osob při porodu ve zdravotnickém zařízení, s některými výjimkami. Dále platí zákaz návštěv osob v zařízeních sociálních služeb s některými výjimkami.
  5. od 24.3.2020 platí také zákaz přítomnosti mladších 65 let v prodejnách nad 500 m2 v době od 8.00 – 10.00 hod.

Na základě dohody s provozovatelem samoobsluhy v Hostěnicích bude od 30.3.2020 změněn systém ochrany seniorů při nákupu. Otevírací dobu samoobsluhy je možné využívat občany všech věkových kategorií bez omezení.

Současně jsou všichni nakupující povinni strpět přednostní vyřízení seniorů nad 65 let.

V případě potřeby pomoci s nákupem, cestou za lékařem či pro léky, se prosím obracejte na starostku obce, a to telefonicky nebo e-mailem.

Obec Hostěnice disponuje omezeným množstvím látkových roušek s výměnnými filtry. V případě, že potřebujete tento typ roušky, tedy jste člověkem, který se pohybuje v problematickém prostředí nebo v kontaktu s mnoha lidmi, popřípadě vážně nemocný, obraťte se na starostku obce.

Děkujeme všem za ohleduplnost a respektování všech nařízení a opatření a současně děkujeme všem dobrovolníkům za pomoc.