Nacházíte se zde: Úvod Koronavirus - Informace k platným opatřením a omezením Aktualizace opatření vlády související s epidemiologickou situací v ČR k 13.4.2021

Aktualizace opatření vlády související s epidemiologickou situací v ČR k 13.4.2021

  • Od pondělí 12. dubna 2021 přestává platit nouzový stav, který vláda vyhlásila kvůli epidemii nemoci Covid-19. Většina omezení ale zůstává v platnosti.

Nová opatření se místo krizového zákona opírají o pandemický zákon. Z dlouhé řady zákazů ale některé zmizely. Největší změnou je návrat části dětí do škol.

Co se změní:

  • Volný pohyb

Končí zákaz cestování mezi okresy, noční zákaz vycházení a také zákaz návštěv ve věznicích.

  • Školy a školky

V pondělí se do škol a školek mohou vrátit první děti. Podmínkou je provedení neinvazivního antigenního testu, a to dvakrát týdně. Testovat se budou i zaměstnanci, a to dvakrát týdně, pokud přicházejí do kontaktu s dětmi, ostatní jen jednou. Testovat se nemusejí plně naočkované osoby a ti, kdo v předchozích 90 dnech prodělali covid-19.

Do škol a školek se vrátí děti z posledního ročníku předškolního vzdělávání, děti v přípravných třídách, žáci na 1. stupni základních škol a žáci v oboru vzdělání Praktická škola jednoletá a Praktická škola dvouletá. Školy s nejvýše 75 žáky na 1. stupni, které mají pro 1. stupeň samostatnou budovu včetně školní jídelny, budou moci fungovat normálně, v ostatních se třídy budou po týdnech střídat, takže do školy půjde vždy jen polovina tříd.

Žáci 2. stupně, kteří mají problémy s prospěchem, a žáci 9. tříd, kteří se učí na přijímací zkoušky, budou smět na skupinové konzultační hodiny. Limit je 6 žáků v jedné skupině.

Individuálně se může vyučovat na základních uměleckých školách, jazykových školách s právem státní jazykové zkoušky a vzdělávacích institucích poskytujících jednoleté kurzy cizích jazyků s denní výukou.

A vrací se i praktická výuka řízení motorových vozidel, pokud je to součást vzdělávání.

  • Maloobchod a služby
Otevírají se prodejny dětského oblečení a obuvi, papírnictví, prádelny a čistírny, zámečnictví, provozovny oprav zařízení pro domácnosti nebo prodej náhradních dílů pro auta a stroje a prodej pietního zboží. Mohou otevřít i venkovní stánky a trhy, mohou ale prodávat pouze jídlo.
Provoz výdejních okének a restaurací pro ubytované hosty se protáhne o jednu hodinu do 22.00 hod.
Otevírají se zoologické a botanické zahrady, ale pouze venkovní prostory. Do areálů je možné najednou vpustit nanejvýš pětinu maximálního počtu lidí.
  • Amatérský sport
Na venkovní sportovní ploše se může sportovat ve dvojicích, přičemž na jedné ploše může být dvojic max. šest. Minimální vzdálenost mezi dvojicemi je 10 metrů.

Ostatní omezení zůstávají v platnosti.

Pro připomenutí: Roušky a respirátory

Nadále platí povinnost nosit všude v uzavřených prostorách respirátor (či technicky stejně účinný prostředek). Lidé tak budou muset nosit respirátor v prodejnách, provozovnách, ve veřejné dopravě, motorových vozidlech (pokud nejste členové jedné domácnosti), zdravotnických zařízeních, na mezinárodních letištích a na nástupištích.

Venku je možné kromě respirátoru nosit i chirurgickou roušku, konkrétně v zastavěných místech obce. Mimo zastavěná místa, pokud jsou od sebe dvě osoby vzdálené méně než dva metry, je rouška také povinná. Výjimkou jsou členové jedné domácnosti.

Sportovat je venku možné bez roušky při dodržení dvoumetrových rozestupů.

Látkové roušky, šály či šátky nejsou nadále považovány za dostatečnou ochranu.

Podrobnosti jsou zveřejněny na webu www.vlada.cz.

Navigace
 
Přihlášení


Nepamatujete si své heslo?