Nacházíte se zde: Úvod Koronavirus - Informace k platným opatřením a omezením Aktualizace opatření vlády související s epidemiologickou situací v ČR k 15.12.2020

Aktualizace opatření vlády související s epidemiologickou situací v ČR k 15.12.2020

Aktualizace 15. 12. 2020

Od pátku 18. prosince se Česká republika vrátí do 4. stupně protiepidemického systému (PES), opatření ale doznají několika změn. Vláda ČR na jednání v pondělí 14. prosince 2020 schválila také nové kompenzační programy, které mají pomoci podnikatelům, jichž se nejvíce dotknou avizované změny.

  • Návrat do druhého nejpřísnějšího stupně PES bude znamenat mimo jiné :
  • Omezení volného pohybu osob. To znamená, že bude omezen volný pohyb v době od 5:00 do 22:59. Začne platit i noční zákaz vycházení od 23:00 do 4:59. Budou samozřejmě platit výjimky, jako cesta do práce a z práce, cesty do nemocnice, nezbytné cesty za blízkými, cesty do přírody atd.
  • Venku se bude moci najednou shromáždit maximálně 6 osob. Ve vnitřních prostorech bude shromažďování zakázáno.
  • Nadále se budou muset dodržovat všechna hygienická opatření, tj. pravidlo 3R (ruce - roušky - rozestupy).
  • Budou uzavřeny bary a restaurace, zoologické zahrady, muzea či koupaliště a další vnitřní sportoviště. Zůstanou však otevřeny všechny obchody a služby, pokud zajistí, že v prodejně bude jen jeden zákazník na 15 metrů čtverečních. Nebude platit nedělní zákaz prodeje.
  • Změny budou i v českém školství. Od 21. prosince se omezuje provoz vysokých škol a ubytování studentů. 21. a 22. prosince budou mít volno všichni žáci a studenti základních a středních škol, konzervatoří, vyšších odborných škol, základních uměleckých škol, jazykových škol a další, o které se jim prodlouží vánoční prázdniny.
  • Vláda současně rozhodla o úplném zrušení pracovní povinnosti pro studenty od 16. prosince 2020.
  • Ministerstvo zdravotnictví rovněž rozhodlo, že urychlí spuštění antigenního testování obyvatel o dva dny. K zahájení tedy dojde už 16. prosince.
  • K dílčím změnám došlo také v opatření omezujícím vstup cizinců na území České republiky.
  • Skončí i zákaz vycházení pro klienty v sociálních službách. Od středy 16. prosince tak budou moci klienti domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem opouštět objekt či areál zařízení, ve kterém jim je poskytována sociální služba za přísných hygienických podmínek.

Více z jednání vlády v tiskové zprávě: https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/prisnejsi-opatreni-4--stupne-pes-zacnou-platit-v-patek--rozhodla-vlada--postizenym-podnikatelum-pomohou-dalsi-kompenzace-185641/

Dobrovolné antigenní testování veřejnosti na covid-19 začne 16. prosince a potrvá do 15. ledna 2021. Otestovat se může nechat kterýkoli občan ČR. Cílem preventivního testování je včasné odhalení infekčních osob a tím omezení dalšího šíření onemocnění. Za test lidé nebudou nic platit, bude hrazen ze zdravotního pojištění. Na odběrovém místě lidé předloží průkaz pojištěnce nebo náhradní doklad. Opakovat testování je možné jednou za 5 dní. Testování bude probíhat v síti antigenních odběrových center (AOC), také u zapojených praktických lékařů a ambulantních specialistů.

Navigace
 
Přihlášení


Nepamatujete si své heslo?