Nacházíte se zde: Úvod Koronavirus - Informace k platným opatřením a omezením Aktualizace opatření vlády související s epidemiologickou situací v ČR k 15.2.2021

Aktualizace opatření vlády související s epidemiologickou situací v ČR k 15.2.2021

Vláda ČR v neděli 14.2.2021 na žádost hejtmanů vyhlásila nový nouzový stav od půlnoci z neděle na pondělí na dobu 14 dní. Nouzový stav tedy platí do 28.2.2021. Většina dosavadních protiepidemických opatření zůstává v platnosti. Vláda však přidala několik výjimek a upravila provoz úřadů.

Změny platné od pondělí

1) Provoz úřadů a knihoven: Úřady budou nově fungovat podle standardních úředních hodin. Otevřou se také výdejová okénka knihoven.

2) Valné hromady firem: Je povoleno jednání orgánů firem, například představenstva nebo dozorčí rady, případně volbu členů například na valné hromadě. Podmínkou je respektování přísných hygienických opatření.

3) Ubytovací služby: Ubytovacích služeb mohou od pondělí kromě lidí na služební cestě využít lidé, kteří cestují do jiného města za lékařem. Výjimka platí i pro jejich blízké, kteří je na cestě doprovázejí.

Ostatní opatření zůstávají v dosavadní podobě v platnosti až do 28. února.

Dosavadní opatření, která zůstávají v platnosti

1) Omezení pohybu: Platí zákaz pohybu lidí na celém území Česka od 21:00 do 4:59. Opatření umožňují i v tento čas cesty do práce, výkon povolání a cesty domů. Výjimku mají také lidé pro neodkladné cesty důvodu ochrany života, zdraví a majetku. Platí dále zákaz návštěv pacientů v nemocnicích u lidí na lůžkách akutní péče. Pro veřejnost jsou uzavřeny vleky a lanovky. V provozu zůstaly jen ty, které jsou důležité pro dopravní obslužnost, energetiku či záchranáře. Mezi 5:00 a 20:59 by se lidí neměli sházet ve větších skupinách než dvojicích. Výjimkou jsou například členové domácnosti nebo kolegové v práci.

Dotčeno je i cestování do zahraničí, především jsou vyžadovány testy při návratu. Kromě toho jsou zde však omezení jiných států – například Německo obnovilo hraniční kontroly a výrazně zpřísnilo vstup na své území z Česka.

2) Služby hotelů, penzionů a dalších zařízení: Poskytování ubytovacích služeb je zakázáno už od 18. prosince. Výjimku z tohoto zákazu mají lidé na služebních cestách, kteří se prokážou písemným potvrzením zaměstnavatele. (Od pondělí budou mít výjimku i lidé cestující do nemocnice nebo za lékařem a jejich doprovod.) Hotely a ubytovací zařízení mohou také využívat lidé v nařízené izolaci nebo karanténě.

3) Restaurace, obchody a alkohol na veřejnosti: Pokračuje zákaz popíjení alkoholu na veřejnosti. Platí omezení maloobchodního prodeje s výjimkou obchodů s potravinami, lékárny, drogérie, květinářství, optiky, galanterie či papírnictví a další. V prodejnách je povoleno nabízet jen zboží základní potřeby. I nadále zůstávají pro veřejnost zavřené restaurace, hospody a další provozovny stravovacích služeb. Mohou prodávat jídlo a nápoje s sebou prostřednictvím výdejového okénka, rozvozu a podobně. Je zakázán i prodej zboží na tržištích, v tržnicích a v mobilních provozovnách.

4) Kultura a sport: Zakázány jsou koncerty, hudební, divadelnífilmová a jiná filmová představení cirkusů. Je možné takové akce pořádat bez přímé účasti diváků. Zavřené zůstávají vnitřní sportoviště, plavecké bazénywellness centrasaunysolária a solné jeskyně. Je také zakázán vstup veřejnosti do zoologických zahradbotanických zahradmuzeígalerií nebo prostor hradů zámků.

 

Navigace
 
Přihlášení


Nepamatujete si své heslo?