Pohádky napsal pan Aleš Moravec z Hostěnic. Některé z následujících příběhů se odehrávají v Hostěnicích a v jejich blízkém okolí, jiné třeba až ve slovenských horách. Jedno však mají společné – všechny jsou inspirovány lesními studánkami, jeskyněmi, loukami i stepními stráněmi, keři nebo květinami, které můžete spatřit při toulkách přírodou poblíž Hostěnic. Většina z nich navazuje na články publikované v Hostěnickém zpravodaji, a tak se můžete každého čtvrt roku těšit na alespoň jedno nové povídání.
Na lukách, ale hlavně v lesích v okolí Hostěnic roste řada našich planých orchidejí. S tou naší nejznámější se tu však nesetkáme. A tak se za střevíčníkem pantoflíčkem vypravíme o něco severněji do Moravského krasu.
Koniklece
Nejde tentokrát o žádnou pohádku, ale o malé zamyšlení inspirované rozkvetlými trsy konikleců. Je věnováno celé jižní Moravě, její přírodě i její nedávné historii.
Jezerní růže
Tento příběh je inspirován lekníny kvetoucími každé léto na 4. hostěnickém rybníku. I když jeho děj se odehrává na velkém rybníku až kdesi na Vysočině.
Lavička lenochů
V tomto krátkém povídání se posadíme na lavičku nedaleko Hostěnic na okraj Mokerské plošiny s výhledem do údolí Říčky.
Poslední rozhledna
V okolí Hostěnic najdeme řadu krásných vyhlídkových míst a o malý kousek dál i pár rozhleden. O tom, jak by to mohlo dopadnout, kdybychom měli někde postavit novou rozhlednu za každou cenu, vypráví tento příběh.
Poslední kouzlo
Jak zbytečně (ne)utratit peníze, o tom je i tento příběh. Odehrává se sice před pár staletími, aktuální je však stále.
Tento fiktivní příběh je věnován přírodě a hlavně historii údolí Říčky a jejího okolí. Začíná v budoucnosti, končí v dávné minulosti a je proto napsán „proti toku času“.
Roku 2022 se probojovala do finále soutěže Strom roku Bartákova třešeň z Hostěnic. Jí je věnován i tento pohádkový příběh. O skutečných osudech tohoto stromu se můžete dočíst v Hostěnickém zpravodaji 2/2022.
Na Horneku, Vinohrádkách, Santonu nebo na Velatické slepencové stráni, tam všude v okolí Hostěnic rozkvétají na jaře kosatce nízké. Proč mají jejich květy tolik různých barev a proč jich nejvíc roste zrovna na Pálavě, o tom všem vypráví tento příběh.
Až se vás vaše ratolest zeptá: „Mami, a proč je sníh bílý?“, tak jí o tom můžete přečíst příběh, jak jednou napadl koncem zimy sníh kousek od Hostěnic.
Když rozkvetou na lukách nad Hádeckým rybníkem první ocúny, léto už se chýlí ke konci. A se začínajícím podzimem si můžete přečíst další pohádkový příběh.
Za horkého léta přijde vhod doušek čisté vody z lesní studánky. Těch najdete v okolí Hostěnic celou řadu. A v tomto příběhu se dozvíte, proč nechávají dobří lidé u studánek hrnečky pro žíznivé pocestné.
Pohádka vás skutečně nejprve zavede na nedalekou Lysou horu u Ochozu. Každý, kdo ji dočte až do konce, bude ale odměněn pozváním do naší krásné obce.
Již od roku 2013 je první Hostěnickou akcí novoroční procházka do jeskyně Pekárna. Zde se také odehrává děj tohoto příběhu.
Až zároveň se sněženkami rozkvetou zjara v nedalekém Rakoveckém údolí a vzácně i v údolí Říčky nad Hádkem první bledule, dočtete se zde krátký příběh i o nich.
Když začnou sněženky v údolí Říčky pomalu odkvétat, vyraší zde první listy medvědího česneku. O něm a jeho údajné schopnosti zahánět upíry vypráví fiktivní, lehce hororový příběh. Je od začátku až do konce vymyšlený. Jenom popis míst, kde jsem spatřil snad nejvíc česneku medvědího, je pravdivý.